Ciekawostki 




Ten dział będzie prezentował różne ciekawostki na temat straszyków, czyli informacje, jakich nie poruszaliśmy na innych stronach zbyt szczegółowo.

Larwy patyczaków z początku linieją często i szybko rosną. Im cieplej w terrarium, tym szybciej dojrzewają (a zarazem krócej żyją). Udało nam się sfilmować końcową fazę wylinki. Niestety zdjęcia nie są najwyższej jakości (robione z zaskoczenia i w pośpiechu), ale warto je zobaczyć (kliknij, by powiększyć):

lin1.jpg
lin2.jpg
lin3.jpg
lin4.jpg


Jak wspomniane było w tekście dotyczącym hodowli straszyków, aby urosnąć owad musi wylinieć, czyli zrzucić skórę. Potem rośnie, nowa skóra twardnieje i straszyk jest większy. Podczas jednej wylinki potrafi urosnąć nawet kilka centymetrów.

Poniżej przedstawiamy dwie fotografie. Pierwsza skóra należała do straszyka kolczastego, druga do patyczaka indyjskiego.

Zależnie od gatunku, straszyki potrafią dorosnąć do imponujących rozmiarów. Ich wielkość waha się od 5 do 35 cm długości, ale w warunkach naturalnych, czyli w tropikach, potrafią dorastać nawet do 50 cm.

Poniższe zdjęcie przedstawia mniejszego z naszych straszyków kolczastych (Neohyrasea maerens) pochodzących z Wietnamu w porównaniu do długości zwykłej zapałki.

Samiczki patyczaka składają małe, wielkością przypominające ziarnka maku, czarne jajeczka, z których po kilku miesiącach wylęgają się młode. Więcej na ten temat dowiesz się w dziale o hodowli. Zdjęcie przedstawia jajeczka patyczaka, fotografia poniżej to jajeczko w powiększeniu.

Cechą charakterystyczną większości gatunków straszyków jest zjawisko zwane mimetyzmem, czyli upodabnianie się do otoczenia, w którym żyją. Dlatego owady te mają kształt zielonych gałązek (jak modliszka, czy patyczak), liści (np. liśćce), czy konarów drzew i suchych gałązek (jak straszyki). Zagrożony patyczak potrafi momentalnie wyprostować łapki wzdłuż całego ciała, tak że bardzo łatwo pomylić go z rośliną. Poniżej przykład.