Patyczak rogaty 




Patyczak rogaty (Medauroidea extradentata) PSG 5, Phasmatinae, Brunner 1907 - pochodzi z Wietnamu. Jest łatwy w hodowli, więc podobnie, jak patyczak indyjski, poleca się go początkującym hodowcom. Dobrze znosi spadki temtaratur i wilgotności. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 20 stopni Celsjusza.

Łatwo jest odróżnić samca od samiczki. Samiczka ma zielonkawopiaskowe zabarwienie i wyraźne na głowie dwa, krótkie różki. Jest większa i grubsza od samca, ma króciutkie czułki, a na stawach wyraźne zgrubienia (kulki). Samiec nie posiada różków, jego ciało jest gładkie i brązowawe, czułki trochę dłuższe od czułków samicy. Ma bardzo długie nogi i wyraźnie zaznaczone, białe stawy.

Patyczaki rogate dobrze czują się w terrariach wyposażonych w długie gałązki, których końce muszą dotykać sufitu ich mieszkania. Ważne jest, by ich nie przgrzewać, gdyż czują się najlpeiej w chłodnych warunkach (17-22 stopnie Celsjusza) niż w ciepłych (ponad 25).

Jeśli chodzi o pożywienie, jedzą dokładnie to samo, to patyczaki indyjskie, czyli liście jeżyny, maliny, porzeczki, wiśni. Niektórzy podają nawet sałatę, choć osobiście uważam, że jest to ryzykowne i jeśli już nie mamy wyboru, podawajmy patyczakom sałatę niepryskaną. Można ją wysiać do skrzynki w domu i podawać świeże listki. Jednak sałaty nie polecam (zawiera toksyczne dla owadów związki).


Zdjęcia patyczaków rogatych (kliknij, by powiększyć):

Patyczaki rogate

r1.jpg
r2.jpg
r3.jpg
r4.jpg
r5.jpg
r6.jpg
r7.jpg
r8.jpg
r9.jpg
r10.jpg
r11.jpg
r12.jpg
r13.jpg
r14.jpg
r15.jpg
r16.jpg
r17.jpg
r18.jpg
r19.jpg
r20.jpg