Żywienie w zimie

UWAGA!

Dlaczego warto je hodować?
Straszyki 



W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi karmienia straszyków i patyczaków zimą, w najbliższym czasie powstanie dział dotyczący pokarmów zimowych.

Witaj na stronie poświęconej straszykom. Witrynka ta jest skierowana zarówno do początkujących hodowców tych miłych owadów, jak i tych, którzy fascynują się nimi od dawna. Ci pierwsi znajdą tu wiele przydatnych informacji, które (mam nadzieję) trochę im pomogą, drudzy będą mieli okazję obejrzeć wyjątkowe zdjęcia oraz unikalne, jak się orientuję, jedyne w Internecie, filmy o straszykach. Serdecznie zapraszamy :-)

Na początek: czym są straszyki? Internetowa Encyklopedia FOGRA podaje: Straszyki (Phasmida), owady z rzędu zaliczanego do podgromady owadów uskrzydlonych, występujące w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego (...) Najbardziej charakterystyczną cechą tych owadów, jest ich ciało. Ma ono kształt brązowych, zielonych, słomkowych lub czarnych gałązek, suchych, często z wypustkami. Posiadają sześć długich łapek zakończonych haczykami, dzięki którym mogą wspinać się po gałęziach lub ściankach terrarium. Łebek mają wyposażony w długie, cienkie czułki, którymi badają otoczenie oraz w aparat gębowy typu gryzącego. Większość gatunków jest roślinożerna. Na wolności straszyki żyją wśród drzew, krzewów i innych roślin.

Straszyki rozmnażają się na ogół partenogenetycznie, ponieważ samce pojawiają się raz na kilka pokoleń. Samiczka składa jaja wielkości ziarnka maku, z których po kilku miesiącach wylęgają się młode wyglądem przypominające matkę.

Przedstawicielami straszyków są między innymi hodowane w domowych terrariach, bardzo popularne, patyczaki.