Żywienie 
Straszyki bardzo łatwo jest wyżywić. Zjedzą właściwie każdy zielony listek, jaki dostaną. Ale uwaga, niektóre gatunki, potrafią przyzwyczaić się do danego pożywienia, jaki od małego dostaną i potem można mieć problem. Dlatego najlepiej podawać jest pokarm różnorodny. Straszyki lubią liście krzewów i drzew owocowych, czyli: jeżyny, maliny, wiśni, czereśni, ale zjedzą także liście krzewów, jakie rosną w większości ogrodów oraz liście róży, rododendronu i bluszczu. Zimą, kiedy do takiego pokarmu nie można łatwo dotrzeć, warto hodować w domu popularną doniczkową trzykrotkę, albo kupować zwykłą natkę z pietruszki. Niemniej jednak większość hodowców natki nie poleca. Nasze straszyki całą zimę przetrwały na pietruszce, co widać na zdjęciu z prawej :-) Najbardziej lubią jej łodyżki, gdyż są one soczyste i wilgotne, z tych samych przyczyn preferują listki trzykrotki. Głównie, zwłaszcza wiosną, latem i jesienią, są karmione jeżyną. Niezłym pomysłem jest zamrożenie liści jeżyny (co robimy), by zimą, przynajmniej co jakiś czas owady miały do niej dostęp.

Nie należy karmić straszyków sałatą, gdyż jej liście zawierają toksyczne dla nich związki, no i niestety liście te szybko robia się nieświeże.

Liście, które podajemy powinny być w miarę świeże i zroszone. Bardzo wygodne jest wstawienie do terrarium pojemnika z wodą, a do niego ściętej gałązki jeżyny z listkami (lub innego krzewu), na której straszyki chętnie żerują. My umieszczamy w terrarium plastikowe pudełka po filmach fotograficznych, w któcyh pokrywkach robimy dziurki. Do nich wlewamy wodę i wstawiamy gałązki jeżyny. Wodę należy oczywiście często wymieniać, co drugi, trzeci dzień, by zapobiec jej gniciu. Jeśli nie zapewnimy swoim owadom odpowiedniej porcji zieleniny, a przypadkiem zdarzy się, że wymkną nam się spod kontroli, czyli po prostu wyjdą ze swojego mieszkania na spacer, najpewniej znajdziemy je na najbliższej im roślinie doniczkowej, która po takiej wizycie prawdopodobnie będzie miała poobgryzane liście :-)